poniedziałek, 25 listopada 2013

Wielka moda dla najmłodszych.



Świat wielkiej mody to domena dorosłych. Świadomość wyborów, swojego wyglądu, inspiracje czerpane z rozmaitych mediów powodują, że branża odzieżowa od lat jest tą dominującą w handlu. Widać to chociażby po mnogości powstających w Polsce centrów handlowych, otwieranych butikach, popularności imprez modowych czy wciąż rozwijającej się blogosferze. Rośnie też świadomość marek odzieżowych, a co za tym idzie coraz częściej dokonujemy wyborów zakupowych w oparciu o relacje ceny do jakości. Zauważają to najwięksi światowi gracze w tej branży – wspaniali projektanci oraz uznane domy mody, które na razie nieśmiało, ale zaczynają eksplorację polskiego rynku. 

W krajach, które gospodarczo są lepiej rozwinięte niż Polska, rozwija się też rynek odzieży ekskluzywnej dla najmłodszych. Dzieci same w sobie nie są bezpośrednio konsumentami tego zjawiska, ale dla rodziców, którzy cenią sobie wyjątkowy styl, unikalne projekty i przede wszystkim wysoką jakość,  jest to częstokroć spełnienie własnych marzeń o posiadaniu kolekcji z największych domów mody i od słynnych projektantów. Swoje linie produktowe skierowane do dzieci mają tak rewelacyjne marki jak Dior, Marc Jacobs, Burberry, Chloe, Ralph Lauren, Kenzo, Guess czy Escada. 



Najmodniej ubranym dzieckiem na świecie jest prawdopodobnie Alonso Mateo – syn stylistki amerykańskiego Harper`s Bazaar. Jego fanpage w serwisie Facebook oraz profil Instagram obserwuje łącznie ponad 120 000 osób z całego świata. Podobno Alonso sam wybiera sobie ubrania i uwielbia wymyślać stylizacje. Jak jest naprawdę pewnie nigdy się nie dowiemy.





Popularne sieciówki odzieżowe widząc potencjał w najmłodszych klientach również uruchomiły działy specjalnie dedykowane dzieciom. Zara, H&M czy Reserved, to tylko przykłady na dynamiczny rozwój tej części rynku odzieżowego. Czym tak naprawdę różnią się ubrania z domów mody od tych z sieciówek ? I czy rzeczywiście markowe oznacza drogie ? Zaczynając od pierwszego pytania – tak jak w przypadku ubrań dla dorosłych, przede wszystkim jakością. Oczywiście przy nowych kolekcjach dochodzi wzornictwo, które jednak szybko kopiowane jest przez sieci, by w najbliższym sezonie wprowadzić inspiracje do swojej oferty. Mówiąc o jakości należy spojrzeć na temat holistycznie, począwszy od użytych materiałów (bawełna użyta przez Burberry, to nie ta sama bawełna, co użyta przez Reserved), przez wykończenie i na dodatkach kończąc. To te elementy robią różnicę, za którą trzeba zapłacić. Przechodząc do drugiego pytania o ceny – można kupić ubranka dla dzieci bardzo wysokiej jakości w cenach zbliżonych do sieciówek. Jednym z przykładów może być TKMaxx, gdzie na dziale dziecięcym można znaleźć pojedyncze egzemplarze takich marek jak Trussardi czy Tommy Hilfiger w zaskakująco niskich cenach. Także zlokalizowany w centrum Warszawy outletowy i komisowy butik Fashioncode z ekskluzywną odzieżą, ma w swojej ofercie dział dziecięcy, gdzie można kupić ubranka dla dzieci takich marek jak Ralph Lauren, Burberry, Escada czy Guess w atrakcyjnych cenach.


Burberry, jeansy dla malucha  



Escada, welurowa bluza



Guess, spódniczka w kratkę   



Ralph Lauren, fioletowy sweter



Ralph Lauren, pudrowa sukienka



Mimo, że w Polsce nie ma markowych butików dziecięcych wielkich projektantów, nie ma też popularnych na zachodzie Europy multibrandowych sklepów z najlepszymi markami odzieżowymi świata dla dzieci, to powyższe przykłady pokazują, że można kupić najwyższą jakość gwarantowaną najlepszymi markami w cenach, które nie odbiegają znacząco od tych, które widujemy na co dzień w każdej galerii handlowej. Czy warto ? Zważywszy na czynnik jakościowy i potencjalny komfort dziecka, na pewno tak. Jeżeli chcemy nasze dziecko wyróżnić „z tłumu” to również jest to dobra inwestycja. Dopiero kierunek, w którym chcemy dziecko bardziej przebrać, niż ubrać powinien być czynnikiem do przemyślenia takiego kierunku poszukiwań i zakupów.  

Pozdrawiamy,
Wiolka i Marcin